Stredné školy

Tipy pre deviatakov: ako zapadnúť do stredoškolského života

Mnohí dospeláci doteraz netušia, čo si so svojím životom počnú, rozhodnutie mladých deviatakov o budúcnosti je preto oveľa ťažšie. Mať pätnásť, riešiť problémy s nechápavými rodičmi, kamarátmi, nešťastnými láskami a zároveň hľadať vhodnú strednú školu je nesmierne náročný proces. V snahe pomôcť vám sme pripravili zopár tipov, ako si v tejto situácii čo najjednoduchšie poradiť s potrebným humorom a ľahkosťou. V tejto časti nájdete užitočné informácie, ktoré sa vám pri príprave na monitor aj na strednú školu určite zídu.

Pred písaním tohto článku som s radosťou vyhrabala svoj počmáraný denník zo základnej školy. Pomohol mi vžiť sa do kože deviatačky, ktorou som nedávno bola. Pri čítaní som sa opäť vrátila do úžasného a bezstarostného obdobia prvých lások, strachu z monitoru aj prijímačiek na gympel, do čias písania nevydarených básní či vtipných príbehov. To bláznivé dievča mi fakt chýba. Strany malého zošita uchovali moju chuť do života aj strach z budúcnosti.

Kládla som si množstvo otázok, ktoré možno trápia aj vás. Čo ma za veľkou mlákou základnej školy čaká? Dnes už poznám odpovede, ktoré vám pri výbere ďalšej životnej cesty môžu pomôcť.

Rady, ako si vybrať správnu strednú školu

Strach z testovania?

Posledný školský polrok ubehol veľmi rýchlo. Po Vianociach každého z nás začali trápiť obavy z prichádzajúceho monitoru. Zvládneme to? Vyriešime náročné úlohy? Aké to bude? Naša matematikárka mala väčší strach ako my. Dokonca sme ju presvedčili, aby s nami počas polročných prázdnin prerátala pár posledných príkladov! Blížila sa naša prvá veľká skúška. A rozhodne mala svoje čaro. Dodnes si spomínam na vzrušenie, ktoré sa ma zmocnilo, keď som dostala do rúk zadanie úloh. Netreba sa báť! Keď to príde, nejako si s tým každý z vás poradí. Zvládli sme to my, zvládnete aj vy.

Školy – Mobilná aplikácia pre Android

Výber správnej školy

Po monitore nás čakali nové úlohy. Voľba vhodnej strednej školy, nekonečné rozhodovanie, naťahovačky s rodičmi, vlastnými predstavami a realitou. Vždy si vyberajte ťažšiu cestu. Ak si nastavíte latku dostatočne vysoko, neopustí vás motivácia, budete na sebe pracovať a v živote dokážete oveľa viac. Ja som si zvolila gymnázium. Síce som sa bála prijímacích skúšok, nakoniec to stálo za to. Na gymnáziu treba od začiatku študovať s vedomím, že raz pôjdete na vysokú školu. Čo mi gympel dal? Popri angličtine som sa mohla učiť aj španielsky jazyk, ktorý je dodnes mojou srdcovkou. Je pravda, že s chémiou a fyzikou som si nikdy priateľsky nepotykala, ale nebolo to až také zlé. Skutočne dobrý učiteľ so silnou osobnosťou dokáže študentov motivovať aj v prípade, ak ich predmet príliš neberie. Presne to sa stalo aj mne. Boli časy, keď som dokonca uvažovala nad maturitou z fyziky! Dodnes tomu nerozumiem. Niekedy naozaj neviete, čo všetko v sebe časom objavíte. V poslednom ročníku som si napokon vďaka všeobecnému záberu štúdia mohla vybrať ktorúkoľvek vysokú školu.

Ak máte iné plány, nebojte sa ísť svojou cestou

Nezabúdajte, že naša spoločnosť si momentálne nevie rady s obrovským množstvom vysokoškolských absolventov. Ak chcete uspieť bez diplomu, nebojte sa prihlásiť na strednú odbornú školu. Svoje poznatky z obchodu a služieb, dopravy, elektrotechniky či potravinárstva môžete úspešne využiť v praxi. Vhodnými argumentmi presvedčíte rodičov, že vás kariéra právnika nezaujíma a z nemocničného pachu mávate žalúdočné kŕče. Spíšte si zoznam svojich silných aj slabých stránok a zlaďte ich s očakávaniami na trhu práce.

Deviataci, máte na to!

Postrach číslo dva: prijímacie skúšky

Ak chcete úspešne zvládnuť prijímačky, zvoľte si svoj vlastný postup prípravy. Nevynikáte v matematike? Sadnite si za stôl s kalkulačkou v ruke a trpezlivo rátajte. Stavte na pravidelnosť a nervy zo železa! Náš učiteľ raz vyhlásil: „Vážení, ak matiku nemáte v ruke, nedostanete ju ani do hlavy.“ Začnite jednoduchými príkladmi, aby ste získali potrebnú motiváciu. Požiadajte o pomoc učiteľa, rodičov, šikovného spolužiaka či staršieho súrodenca. Zbierky na prijímačky obsahujú vzorové testy príkladov. Neznášate gramatiku a ypsilony vám nič nehovoria? Čítajte! Tu by som výrok nášho matikára trochu pozmenila: „Čo nemáte v očiach, nemáte ani v hlave.

Zorganizujte si so spolužiakmi netradičné víkendové žúrky. Súťažte v počítaní príkladov aj v písaní diktátov. Víťazov odmeňte sladkosťou alebo malým darčekom. Po učení sa zabavte alebo si vyčistite hlavu prechádzkou na čerstvom vzduchu. Spojte si učenie s niečím príjemným, aby sa z vás nestali vysilení zombíkovia bez štipky dobrej nálady. Nezabúdajte na oddych. Ak vám to práve nepáli, kašlite na knižky a venujte sa svojim koníčkom. Zdokonaľujte sa v kreslení, písaní či v športe, veď každý z nás chce v živote robiť to, čo ho baví. Buďte majstri v tom, čo vám ide najlepšie!

Čo vám dá stredoškolský život

Kamarátov! Stretnete nové tváre, nájdete si spriaznené duše, budete spolu sedieť v laviciach, pobehovať po chodbách, šantiť na triednych výletoch, pripravovať sa na stužkovú... Bude toho dosť. Zábava, tínedžerské problémy, smiech aj plač. Počas štúdia na strednej dospejete a ujasníte si svoju predstavu o živote. V prípade dochádzania do vzdialeného mesta sa osamostatníte, začnete sa spoliehať sami na seba a získate zručnosti, ktoré vám nikto nevezme. Veď o to ide, či nie?

O chvíľu sa rozlúčite so základnou školou, čaká vás príprava záverečného programu, prípadne zábava na bankete. Spomínate si na vajce, ktoré išlo na vandrovku? Už je to raz tak, život sa skladá z kapitol, ktoré začínajú a raz sa aj skončia. Od septembra budete riešiť veľa problémov, možno sa sklamete v láske a možno vám to nevyjde so známkami. Nikdy sa však nesmiete vzdať. Nezabúdajte, že odvaha nie je nedostatok strachu, ale presvedčenie, že existuje niečo dôležitejšie ako strach. Držíme vám palce v ceste za splnenými snami a želáme veľa šťastia na monitore aj na prijímačkách!e sa svojim koníčkom. Zdokonaľujte sa v kreslení, písaní či v športe, veď každý z nás chce v živote robiť to, čo ho baví. Buďte majstri v tom, čo vám ide najlepšie!

Autor: Anikó Pastoreková

Red Bull Dance Your Style sa vracia do Bratislavy

Streda, 31.05.2023 – Či už patríte medzi aktívnych tanečníkov, ktorí milujú spojenie pohybu a hudby, alebo tých pasívnych, ktorí si tanec užívajú skôr z pohľadu diváka, poznačte si do kalendára poslednú júnovú nedeľu. Tanečný sviatok v podaní Red Bull Dance Your Style spoločne oslávime už ... celý článok »

Inšpiratívne podnikateľské nápady študentov: rozbehnúť biznis možno už počas školy

Pondelok, 29.05.2023 – Podnikať možno začať v každom veku. Dokazujú to príklady v knihe 89 inšpiratívnych podnikateľských nápadov. Prinášame „ochutnávku" úspešných biznisových ideí študentov. S koncom školského roka sa mnohým spája najmä oddych. No pre študentov prázdniny znamenajú aj ... celý článok »

Vďaka Dňu narcisov 2023 prináša Liga proti rakovine aj novinky

Sobota, 27.05.2023 – Po rokoch pandémie sa tradičná celoslovenská zbierka Deň narcisov zastabilizovala a jej 27. ročník vplyvom enormného nasadenia a úsilia Ligy proti rakovine priniesol aj v tejto náročnej dobe významný výnos. Každoročne sa z neho realizujú bezplatné celoročné projekty pre ... celý článok »

Spoznajte živočíšne afrodiziakálne pižmové parfémy

Štvrtok, 25.05.2023 – Chcete byť príťažliví pre opačné pohlavie? Skúste podporiť svoj vzhľad ďalšími senzorickými vnemami. Zadovážte si si afrodiziakálny pižmový parfum a vydajte sa na lov. Parfum je jedným zo základných prvkov bežnej výbavy moderného človeka. Nielenže pomáha prekrývať ... celý článok »

Zbierame kvalitné pomôcky na Testovanie 9

Máš užitočnú prácu alebo vypracovanú učebnú látku, s ktorou by si sa chcel podeliť s ostatnými a zároveň si myslíš, že by to pomohlo iným deviatakom? Pošli nám ju prosím na redakcia@zones.sk a my ju veľmi radi uverejníme.

Tie najlepšie pomôcky odmeníme! Ďakujeme za spoluprácu.
Vygenerované za 0.009 s.
Zavrieť reklamu